Zostałeś posiadaczem smartfonu Lenovo Moto X Play, z którym z łatwością zrobisz masę fantastycznych zdjęć. Dzięki niemu masz teraz do dyspozycji dwa świetne aparaty. Aparat cyfrowy 21 Mpix, umieszczony na tylnej ściance telefonu, i 5 Mpix – aparat, który pozwoli Ci wykonywać wyjątkowe autoportety.
Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać ich potencjał, by zostać mistrzem mobilnej fotografii? Skorzystaj już teraz z naszego Poradnika Fotografowania.
czyli wszystko to, co powinieneś wiedzieć o samym urządzeniu, oraz porady, jak zrobić najlepsze zdjęcie
czyli jak zarządzać plikami i dostosowywać je do swoich potrzeb
czyli o czym dobrze pamiętać, o przenoszeniu i kopiowaniu zdjęć oraz o zewnętrznych aplikacjach
Rób zdjęcia i kręć filmy – łatwo, pięknie i przyjemnie!
PAMIĘTAJ:
Aby włączyć aparat, możesz skorzystać z opcji Szybkie Rejestrowanie. Wystarczy, że energicznie dwukrotnie obrócisz dłoń w nadgarstku, a aparat rozpocznie pracę. Ten sam ruch przełącza aparat na przedni.
Aparaty
Aby móc w pełni wykorzystać potencjał aparatów w Twoim smartfonie, przygotuj go dobrze do pracy.
WAŻNE USTAWIENIA
By zapewnić sobie maksymalny komfort fotografowania smartfonem Moto X Play, już na samym początku zdecyduj, jak chcesz regulować jasność wyświetlacza oraz gdzie chcesz zapisywać zdjęcia.
Ekran
Smartfon Moto X Play może pochwalić się bardzo jasnym wyświetlaczem, a jego ustawienie na maksymalną jasność pozwala wygodnie fotografować nawet przy dość mocnym oświetleniu słonecznym. Smartfon może także samodzielnie regulować jasność ekranu – odpowiednia opcja jest ukryta w Ustawieniach.
By włączyć automatyczną regulację jasności ekranu, wykonaj poniższe kroki.
Przejdź do menu Ustawienia, przesuń dwukrotnie palcem od górnej krawędzi ekranu w dół i wybierz ikonę zębatki obok wskaźnika stopnia naładowania akumulatora.
W menu Ustawienia wybierz opcję Wyświetlacz.
Włącz funkcję Automatyczna jasność.
Dodatkowo możesz zmienić tryb wyświetlania barw - wybierz Tryb koloru, a potem jedną z dwóch opcji. Normalny wyświetla kolory z naturalnym nasyceniem, a Jaskrawy podbija nieznacznie nasycenie barw i kontrast.
Miejsce zapisu zdjęć
Domyślnie aplikacja Aparat zapisuje zdjęcia i filmy w szybkiej pamięci smartfona.
Zależnie od wersji smartfona możesz mieć do dyspozycji 8 GB (Moto X Play 16 GB) lub 24 GB (Moto X Play 32 GB).
JAK ZAINSTALOWAĆ KARTĘ PAMIĘCI
W smartfonie Moto X Play miejsce na kartę pamięci znajduje się na tej samej wysuwanej tacce, której używałeś by włożyć kartę nanoSIM. Kartę pamięci należy umieścić po przeciwnej stronie niż karta nanoSIM. Po włożeniu karta pamięci powinna być zwrócona stykami do wewnątrz smartfona. Zresztą kształt tacki uniemożliwia zainstalowanie karty w niewłaściwy sposób.
info
PAMIĘTAJ:
W smartfonie możesz zastosować kartę pamięci microSDHC i microSDXC o pojemności nawet 128 GB. Aby komfortowo zapisywać zdjęcia i filmy, skorzystaj z karty pamięci z oznaczeniem Class 10.
Poniżej średni rozmiar plików zdjęć i wideo wykonanych za pomocą głównego aparatu smartfonu Moto X Play oraz szacowana pojemność nośników pamięci (na podstawie praktycznych testów).
ROZMIAR: POJEMNOŚĆ NOŚNIKA 16 GB
Zdjęcie 21 Mpix 5 - 8 MB 2900 - 1850 zdjęć
Zdjęcie 16 Mpix 4 - 7 MB 3700 - 2100 zdjęć
Film FullHD (1 min) 120 MB 2 godziny
Film SloMo (1 min) 75 MB 3 godziny 20 minut
AKUMULATOR A FOTOGRAFOWANIE
Moto X Play to smartfon wyposażony w bardzo pojemny akumulator 3630 mAh. Pozwala to na całodniową zabawę aparatem, tym bardziej, że możesz nim fotografować (nawet z lampą błyskową) także w trybie Oszczędzania energii.
Warto jednak pamiętać o kilku sprawach.
Aby kontrolować poziom zużycia akumulatora w %, informację o tym wyświetliszpo włączeniu okna z powiadomieniami.
Gdy planujesz dłuższe fotografowanie z dala od gniazdka elektrycznego, pomocny będzie Powerbank, dzięki któremu doładujesz smartfon na przykład w plenerze.
Smartfon Moto X Play kompatybilny jest z trybem szybkiego ładowania Quick Charge. Gdy zastosujesz kompatybilną ładowarkę (ta w zestawie nie wspiera Quick Charge), ładowanie będzie szybsze.
DWA APARATY, TE SAME MOŻLIWOŚCI
Ogromną zaletą twojego smartfona jest to, iż aplikacja Aparat oferuje ten sam zestaw opcji zarówno dla przedniego, jak i tylnego aparatu cyfrowego. Jedyną różnicą są odmienne parametry sensorów i optyki każdej z kamer, a co za tym idzie, również rozdzielczość zdjęć i filmów.
APARAT Tylny (główny) Przedni (autoportret)
Sensor Sony IMX230 typ 1/2,3” brak danych
Ogniskowa obiektywu - -
Jasność obiektywu f/2 f/2,3
Rozdzielczość zdjęć 21 Mpix (4:3)
16 Mpix (16:9) 5 Mpix (4:3)
3,7 Mpix (16:9)
Rozdzielczość video 1080/30p
540/120p 1080/30p
720/60p
Autofokus Detekcja fazy Detekcja kontrastu
Lampa błyskowa Podwójna dioda LED Używa światła ekranu
Tryby fotografowania Auto (domyślny), Program AE,
Nocny, Panorama Auto (domyślny), Program AE,
Nocny, Panorama
Ciekawe funkcje HDR, wykrywanie twarzy, detekcja kodów QR, geotagowanie, detekcja twarzy, dotykowy AF i spust migawki HDR, wykrywanie twarzy, geotagowanie, detekcja twarzy, dotykowy AF i spust migawki
ROZDZIELCZOŚĆ A POLE WIDZENIA APARATU
Gdy po raz pierwszy weźmiesz smartfon do ręki i uruchomisz aparat, zauważysz, że kadr wypełnia cały ekran, dzięki czemu możesz wykorzystać zalety wysokiej jakości wyświetlacza – zarówno w smartfonie, jak i w telewizorze lub monitorze (zwykle mają one proporcje właśnie 16:9). Jednak przy proporcjach 16:9 aparat nie wykorzystuje pełnej rozdzielczości matrycy, a zarazem ma mniejsze pole widzenia w pionie niż umożliwia to optyka (patrz przykład). Po zmianie proporcji boków kadru na 4:3 (jak to zrobić przeczytasz TU) wzrośnie nie tylko rozdzielczość zdjęć, ale zauważysz też, że kadr w pionie (lub w poziomie, jeśli trzymasz aparat pionowo) będzie znacznie wyższy.
Aplikacja
Standardowe narzędzie aparatu w Moto X Play udostępnia wygodne obrotowe menu, w którym znajdziesz najpotrzebniejsze funkcje. Większość z nich oznaczona jest za pomocą piktogramów, które są łatwe do zapamiętania. Część opcji jest opisana, by przypominać o konsekwencjach ich wybrania.
MENU APARATU
Na początek zapoznaj się z obsługą menu aparatu. Aparat możesz trzymać w pionie lub w poziomie – menu dopasuje się do orientacji wyświetlacza smartfona.
Wysuwanie i chowanie menu
Dla maksymalnego komfortu fotografowania i kadrowania aplikację Aparat w Moto X Play wyposażono w automatycznie chowane menu użytkownika. Aby to zrobić, przesuń palcem od lewej krawędzi do środka ekranu. Wysunie się menu aparatu. Gdy trzymasz aparat w poziomie, lewą krawędzią będzie górna krawędź ekranu.
Przewijanie menu
Gdy menu jest widoczne, wykonaj gest dotykowy, tak jakbyś chciał obrócić menu – podobnie jak obraca się okrągły pierścień. W ten sposób przejdziesz do opcji, które w danym momencie nie są widoczne na ekranie. By schować menu, wystarczy dotknąć ekranu smartfona.
Gdy już wiesz jak dostać się do menu aparatu, przyjrzyj się poszczególnym funkcjom aparatu, których ikony widoczne są na obrotowym menu.
Aby aktywować funkcję, obróć dotykowym gestem wyświetlony pierścień menu i dotknij odpowiedniej ikony.
PAMIĘTAJ:
Przed pierwszą sesją fotograficzną sprawdź, jak zmieniają się piktogramy ikon lub włącza się podświetlenie przycisków w razie zmiany ustawień. Pomoże to łatwo zorientować się w aktywnych opcjach bez konieczności drążenia w menu aparatu.
PAMIĘTAJ:
Część funkcji wyświetla dodatkową listę. By wybrać opcję, wystarczy jej dotknąć.
DOSTĘPNE FUNKCJE
Poniżej po kolei opisano wszystkie dostępne funkcje w obrotowym menu. Dla każdej z nich podano nazwę, opis wykonywanego działania oraz dostępne ustawienia. Jeśli opcje różnią się pomiędzy przednią, a tylną kamerą, zostało to zaznaczone.
FUNKCJA: DZIAŁANIE: USTAWIENIA:
HDR – rozszerzony zakres dynamiczny (HDR, High Dynamic Range) Pozwoli Ci zarejestrować dobrze naświetlony kadr, gdy znajdą się w nim zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary. Automatyczny (smartfon sam oceni czy skorzystać z funkcji) / Włączony / Wyłączony
Lampa błyskowa – aktywuje lampę błyskową. Gdy korzystasz z głównego aparatu, rolę dodatkowego źródła światła pełni dioda LED na tylnej ściance. Gdy włączysz przedni aparat, źródłem światła będzie przedni wyświetlacz (kolor światła dopasowany jest do odcienia ludzkiej cery). Włączony / Wyłączony
Kontrola ostrości i ekspozycji (odpowiednik trybu fotografowania Program AE w aparatach) Pozwala w trakcie fotografowania samodzielnie wybierać punkt, na który chcesz ustawić ostrość, a także wygodnie korygować ekspozycję. Gdy funkcja jest wyłączona, aparat działa w trybie Automatycznym. Gdy wcześniej był aktywowany tryb HDR, przełączy się on w tryb Automatyczny HDR. Włączony / Wyłączony
Tryb nocny Optymalizuje ustawienia ekspozycji dla fotografowania w warunkach ograniczonego oświetlenia (na przykład podczas wieczornych zdjęć w plenerze). Włączony / Wyłączony
Ustawienia filmowe Wybierzesz tu rozdzielczość i tempo rejestracji obrazu wideo. USTAWIENIA TYLNEJ KAMERY: 1080p HD / 540p SloMo.
USTAWIENIA PRZEDNIEJ KAMERY: 1080p HD / 720p SloMo
Ustawienia rozdzielczości zdjęć Możesz tu zdecydować w jakiej rozdzielczości, a zarazem z jakimi proporcjami boków chcesz wykonywać zdjęcia. USTAWIENIA TYLNEJ KAMERY: Szeroki Ekran (rozdzielczość 16,1 Mpix, kadr 16:9) Standardowy (rozdzielczość 21 Mpix, kadr 4:3).
USTAWIENIA PRZEDNIEJ KAMERY: Szeroki Ekran (rozdzielczość 3,7 Mpix, kadr 16:9) Standardowy (rozdzielczość 5 Mpix, kadr 4:3)
Samowyzwalacz Aktywuje opóźnione wykonywanie zdjęć. Stosuj, gdy chcesz, by aparat wykonywał zdjęcie po wybranym czasie od naciśnięcia spustu migawki. Wyłączono / 3s / 10s
Tryb panorama Gdy aktywujesz ten tryb, aparat po naciśnięciu spustu migawki będzie automatycznie tworzył panoramę w miarę przesuwania smartfona w pionie lub w poziomie. Włączony / Wyłączony
Nośnik zapisu Pozwala zdecydować, gdzie chcesz zapisywać zdjęcia. Może to być folder w pamięci smartfona lub folder na zewnętrznej karcie pamięci SD. Telefon / Karta SD
Lokalizacja Po włączeniu tej funkcji z każdym wykonanym zdjęciem będzie zapisywana informacja o lokalizacji smartfona. Jeśli nie aktywowałeś wcześniej usługi Lokalizacji w menu Moto X Play, powinieneś to zrobić. Włączony (w razie potrzeby smartfon wyświetli odpowiednie opcje) / Wyłączony
Wyciszenie spustu migawki Wycisza dźwięk aparatu, gdy nie chcesz, by podczas wykonywania zdjęć aparat wydawał symulowany odgłos migawki. Włączony / Wyłączony
Szybkie rejestrowanie Aktywowanie tej funkcji pozwoli ci korzystać z ogromnej zalety Moto X Play - funkcji aktywowania aparatu poprzez podwójny obrót nadgarstkiem. Włączony (by aktywować funkcję, wybierz Włącz w wyskakującym okienku) / Wyłączony
WYZWALANIE SPUSTU MIGAWKI
By wykonać zdjęcie, musisz dotknąć lub nacisnąć spust migawki. W Moto X Play możesz korzystać ze spustu dotykowego, czyli dowolnego miejsca na ekranie, albo z przycisku sprzętowego – jego rolę odgrywa dowolny przycisk regulacji głośności urządzenia.
Jeśli korzystasz z dotykowej migawki w trybie Automatycznym, HDR lub Nocnym, dotknij miejsce na ekranie, na które ma być ustawiona ostrość. Dzięki systemowi detekcji fazy, aparat błyskawicznie ustawi ostrość i natychmiast wykona zdjęcie.
Jeśli korzystasz z dotykowej migawki z włączoną funkcją Kontrola ostrości i ekspozycji, dotknięcie ekranu wyzwoli spust migawki. Jednak ostrość będzie ustawiona na to pole, które znajduje się wewnątrz żółtej kwadratowej ramki. Przesuń ramkę w wybrane miejsce, dotykając jej i przeciągając w inne miejsce kadru.
info
PAMIĘTAJ:
Fotografowanie przy bardzo słabym oświetleniu może wymagać użycia statywu, by zdjęcie wyszło ostre (nieporuszone).
PAMIĘTAJ:
W trybie HDR aparat wykonuje szybką sekwencję zdjęć – niektóre bardzo szybko poruszające się obiekty mogą wyjść nieostro. Warto również w tym trybie trzymać aparat stabilnie, by uniknąć przesunięcia kadru.
KOREKTA EKSPOZYCJI PRZED ZDJĘCIEM
Dodatkową korzyścią z zastosowania trybu Kontrola ostrości i ekspozycji jest możliwość skorygowania ekspozycji (czyli jasności wynikowego zdjęcia). Wygodny dotykowy suwak wokół pierścienia pola ostrości pozwala skorygować to ustawienie na + (rozjaśnić zdjęcie) lub na - (przyciemnić zdjęcie).
Gdy ustawisz ramkę ostrości na wybranym obiekcie, dotknij żółtej ikonki słoneczka i, wykonując ruch po okręgu, zwiększ lub zmniejsz jasność obrazu.
Jeśli korzystasz z przycisku głośności, wciśnij przycisk zwiększania lub zmniejszania głośności, by wykonać zdjęcie.
PAMIĘTAJ:
Gdy ponownie zmienisz punkt ostrości, wprowadzona przez ciebie korekta ekspozycji zostanie zniwelowana.
PAMIĘTAJ:
Nie dotykaj ekranu, gdyż aparat potraktuje to jako dotykowe wyzwolenie migawki.
ZOOM CYFROWY
By zwiększyć powiększenie obrazu, przesuń palcem z dołu do góry. Powiększenie możesz zmieniać w zakresie od 1x do 4x. By zmniejszyć powiększenie, przesuń palcem z góry na dół.
PAMIĘTAJ:
Gdy zoom cyfrowy jest aktywny, czyli powiększenie jest inne niż 1x, liczba określająca wartość zoomu wyświetlona jest w górnym prawym narożniku kadru. Pozwoli Ci to pamiętać, że wykonujesz zdjęcia w powiększeniu.
TRYB SERYJNY
W trybie seryjnym wykonywana jest sekwencja zdjęć z największą możliwą prędkością, na jaką pozwala aparat.
Wciśnij spust migawki – dotykowy lub fizyczny. Trzymaj go tak długo jak chcesz, by trwała seria.
PAMIĘTAJ: Podczas seryjnego fotografowania Moto X Play istotne są dwie zasady:
Do tego typu zdjęć wskazane jest dobre oświetlenie. Jeśli fotografujesz w słabym oświetleniu, czas ekspozycji wydłuża się, a zatem tempo wykonywania zdjęć spada.
Gdy wykonujesz długie serie, najlepiej zapisywać zdjęcia w pamięci aparatu. Jeśli Twoja karta pamięci nie jest najszybsza, po wykonaniu kilkunastu/kilkudziesięciu zdjęć mogą nastąpić kilkusekundowe przerwy w serii.
ZMIANA KAMERY NA PRZEDNIĄ LUB TYLNĄ
Twój smartfon dysponuje dwoma aparatami. Możesz przełączać się pomiędzy nimi. Ujęcia z przedniej i tylnej kamery różnią się charakterem Dotknij ikony aparatu ze strzałką w dolnym lewym narożniku ekranu w aplikacji aparatu lub skorzystaj z gestu obrotu nadgarstkiem dla funkcji Szybkie Rejestrowanie przy włączonym aparacie.
PAMIĘTAJ:
Ustawienia aparatu w smartfonie są globalne, co oznacza, że nie zmienią się, gdy przełączysz się na drugi aparat lub wyłączysz aplikację Aparat. Jeśli w drugim aparacie zmienisz jedno z ustawień, zostanie ono zapamiętane i zastosowane po powrocie do fotografowania pierwszym z aparatów. Wyjątek stanowi tryb wideo SloMo - po wykonaniu nagrania, aparat wraca do ustawienia najwyższej rozdzielczości.Twoja karta pamięci nie jest najszybsza, po wykonaniu kilkunastu/kilkudziesięciu zdjęć mogą nastąpić kilkusekundowe przerwy w serii.
JAK FILMOWAĆ MOTO X PLAY?
Filmowanie możesz rozpocząć za pomocą Moto X Play w dowolnym momencie.
Aby to zrobić, wybierz kadr tak, jakbyś chciał wykonać zdjęcie. Dotknij ikony kamery w prawym dolnym rogu kadru. Rozpocznie się filmowanie w zdefiniowanej w menu rozdzielczości.
Podczas filmowania w lewym górnym narożniku wyświetlona jest czerwona kropka i czas nagrania. Możesz je przerwać na chwilę dotykając ikony Pauzy, a następnie wznowić, dotykając dowolnego miejsca w kadrze.
By zatrzymać filmowanie, dotknij ikony Stop. Film zostanie zapisany w pamięci.
PAMIĘTAJ:
Podczas filmowania możesz wykonać zdjęcie. W tym celu wystarczy dotknąć ekranu.
AUTOMATYCZNE ROZPOZNAWANIE KODÓW QR
Twój smartfon jest w stanie wykryć kod QR, gdy ten znajdzie się w polu widzenia aplikacji aparatu.
Aby tak się stało, umieść smartfon przed kodem, tak, by kod zajmował mniej więcej 1/3 wysokości kadru. Odczekaj chwilę, aby oprogramowanie wykryło kod i wykonało zdjęcie.
Pomiędzy przyciskami kamery i zmiany aparatu wyświetli się kolorowa ikona. Kliknij na nią, by zapisać dane odczytane z kodu QR lub otworzyć witrynę.
PAMIĘTAJ:
Podczas filmowania możesz wykonać zdjęcie. W tym celu wystarczy dotknąć ekranu.
Jak tylko chcesz. Najważniejsze, by uchwyt smartfona był stabilny, szczególnie gdy fotografujesz w pomieszczeniach i o zmroku. Smartfon bez trybu ręcznej regulacji czasu naświetlania stara się jak najpóźniej zmienić czułość na wyższą, dlatego czasy naświetlania we wspomnianych warunkach mogą wynosić nawet 1/15 sekundy – łatwo o poruszenie kadru. W silnym świetle dnia nie musisz przejmować się aż tak drganiami smartfona. Poniżej kilka sugestii, które w przypadku Moto X Play mogą zaowocować lepszymi zdjęciami.
Przy portrecie za pomocą tylnego aparatu warto wykorzystać zagłębienie na tylnej ściance z logo Moto. Trzymając na nim palec wskazujący na pewno nie zasłonisz przypadkiem obiektywu.
Drgania aparatu zminimalizujesz, gdy skorzystasz z przycisków głośności dowyzwalania migawki – możesz wtedy pewniej chwycić obie strony smartfona.
Staraj się trzymać ręce bliżej tułowia - dzięki temu uchwyt również będzie stabilniejszy.
JAK WYKONAĆ ZDJĘCIE? – PORADNIK W KILKU KROKACH
Wiesz już prawie wszystko o aplikacji Aparat, głównej aplikacji aparatu w Twoim smartfonie. Pora teraz na krótkie szkolenie pod tytułem jak profesjonalnie fotografować Moto X Play.
Gdy nabierzesz wprawy, nawet nie zauważysz, że wykonujesz kroki 1, 3-6 oraz 8.
Wyciągnij smartfon z kieszeni lub innego miejsca, w którym go przechowujesz.
Uruchom aplikację Aparat w najwygodniejszy dla Ciebie sposób –najlepiej gestem Szybkie Rejestrowanie.
Jeśli to konieczne, wybierz ten tryb pracy, który spodziewasz się użyć – na przykład HDR lub opcję Kontroli ostrości i ekspozycji. Smartfon będzie pamiętał te ustawienia również przy kolejnym uruchomieniu aplikacji Aparat.
Chwyć smartfon tak, by orientacja kadru odpowiadała typowi planowanego zdjęcia (na przykład w pionie, jeśli chcesz sfotografować wysokie drzewo).
Gdy zobaczysz coś wartego zarejestrowania, unieś smartfon tak, by kadr był odpowiedni – jeśli chcesz korzystać z przycisków głośności jako przycisków spustu migawki, możesz zdecydować, po której stronie kadru chcesz je mieć. Tak, by było Ci najwygodniej. Aplikacja dostosuje orientację wyświetlacza.
Gdy aktywna jest opcja Kontrola ostrości i ekspozycji – wybierz punkt ostrości i ewentualnie skoryguj ekspozycję.
Użyj dotykowej migawki lub skorzystaj z przycisku głośności, by wykonać zdjęcie. Jeśli będziesz wykonywał zdjęcia seryjne, na ekranie wyświetli się liczba, która informuje o liczbie wykonanych już zdjęć w serii.
Powtarzaj kroki 2-6 lub 3-6 by wykonywać kolejne zdjęcia.
O CZYM MUSI PAMIĘTAĆ MOBILNY FOTOGRAF
Zdjęcia wykonuje fotograf, a nie aparat. Oto kilka zasad, które pomogą poprawić Twój warsztat i fotograficzne wyniki.
Pamiętaj o kompozycji, na przykład zasadzie Trójpodziału kadru.
W słabym oświetleniu lub w pomieszczeniu zdjęcia bez podpory mogą wyjść poruszone.
Dobra ekspozycja to nie zawsze wskazania automatu – gdy masz czas korzystaj z korekty ekspozycji.
Jedno zdjęcie nie zawsze wystarczy – zrób więcej, wybierz dobre, a resztę skasuj.
Ostatnia zasada jest taka, że… zasady można łamać, jeśli robi się to świadomie.
TO WSZYSTKO!